صفحه اصلی|تماس با ما|english|عربي
سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧
درباره ما

 

 

معرفی كتابخانه:

كتابخانه مركزي سازمان به مثابه پلی میان فرهیختگان، علما، دانشمندان دینی و دانشگاهی و هنرمندان ایرانی با جهان خارج محسوب مي گردد و تلاش دارد تا در پرتو تبادلات فکری و اندیشه ای ، به سطح تعامل مطلوب  از طریق ایجاد درک مشترک جهانی دست یابد ، اين نهاد تنها كتابخانه تخصصي در حوزه روابط فرهنگي در سطح كشور بشمار مي‌‌آيدكه حاوي مجموعه‌اي از كتاب‌ها و نشريات تخصصي بويژه در حوزه مطالعات كشورها، اديان و ايران شناسي و اسلام شناسي است. علاوه بر اين، در كتابخانه مجموعه اي از گزارش‌هاي فرهنگي تهيه شده توسط نمايندگي‌هاي فرهنگي سازمان در خارج از كشور نگهداري مي‌شود كه حاوي اطلاعات ارزشمندي در زمينه‌ روابط و فعاليتهاي فرهنگي سازمان در خارج از كشور است و از بخشهاي زير تشكيل شده است:

الف) بخش امانت كتاب و كتب مرجع

  علاوه بر ارائه خدمات گوناگون در زمينه اشاعه دانش و اطلاعات به مراجعان ،عرضه اطلاعات كتابشناختي انواع منابع ،كتابخانه هاي اقماري سازمان در خارج از كشور ، كتابخانه مركزي و آرشيو اسناد سازمان مبادرت به تهيه تازه هاي نشر و اخبار كتابخانه اي نموده است كه در وب سايت كتابخانه به نشاني www.sclib.icro.ir  قابل دسترسي است.

ب) بخش پيايندها و نشريات تخصصي

      در اين بخش كتابخانه  ضمن اشتراك سالانه نشريات تخصصي با موضوعات فرهنگي، سياسي و روابط بين الملل، اجتماعي و ديني ،به نگهداري و بازيابي بولتن ها و نشريات ارسالي از نمايندگي هاي فرهنگي  خارج از كشور   مبادرت مي ورزد.

ج) بخش آرشيو و سازماندهي  اسناد و مدارك فرهنگي

اين بخش حاوي آرشيوي از   اسناد  فرهنگي، مذهبي، تاريخي، روابط بين الملل ، گزارش عملكرد  پژوهشي و آموزشي، تبليغي برگرفته از گزارش هاي ارسالي ادارات تابعه داخلي و نمايندگي هاي فرهنگي  خارج ازكشور سازمان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزارت امور خارجه است.

د) بخش ساماندهي نسخ خطي

 يكي از اهداف مهم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عرصه راهبري و سياستگذاري فعاليت هاي فرهنگي بين المللي،

حمايت ازحفظ و ساماندهي نسخ خطي  فارسي و اسلامي خارج از كشور ( اسناد و كليه دست نوشته ها) به عنوان بازگو كننده تاريخ تمدن و ميراث فرهنگي ايراني و جهان اسلام و گنجينه اي ارزشمند و گرانبها است .

 اين واحدبا شناسايي و بررسي وضعيت موجود نسخه هاي خطي واجراي كليات طرح شوراي سياستگذاري حفظ و بهره برداري از نسخ خطيفارسي اسلامي موجود در خارج از كشور منابع مورد نياز را در دسترس محققان و پژوهشگران قرار مي دهد.

    ه) بخش ساماندهي ارسال كتاب

در اين بخش به منظور  ساماندهي و  تأمين منابع اتاق هاي ايران و كتابخانه هاي رايزنيهاي فرهنگي ج.ا.ا  و مراكز تحقيقات ج. ا. ايران و  ساير مراكز علمي فرهنگي معتبر در خارج از كشور پس از  شناسايي اطلاعاتي مخاطبان ، فهرست منابع  موردنياز در چارچوب شيوه نامه ارزيابي ، انتخاب و خريد كتاب به ترتيب اولويت كشورها  تهيه و ارسال مي گردد.

 

ذ) بخش سازماندهی منابع کتابخانه های نمایندگی های فرهنگی ج. ا.ایران و اتاق هاي ايران  در خارج از کشور

اين واحد وظيفه  فهرست نويسي و آماده سازي كتاب‌ها، ورود اطلاعات در نرم افزار كتابخانه اي و بطور كلي سازماندهي هر گونه اطلاعات و پشتيباني از كتابخانه هاي اقماري سازمان (رايزني هاي فرهنگي) در خارج از كشور  را به عهده دارد.

ف) بخش ساماندهي اتاق هاي ايران در خارج ازكشور  

اين اتاق ها به عنوان کانون‌ اطلاع‌رسانی علمی - فرهنگی ایران در خارج از كشور به پشتیبانی از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در جامعه میزبان ، دسترس‌پذیر ساختن منابع علمي برای مخاطبان فرهنگي ،گسترش شناخت و  ارائه تصویر روشن در زمینه فرهنگ و تمدن ايراني اسلامي، زبان و ادبیات فارسی، و ایران امروز  مبادرت مي ورزند .

در اين بخش امور مربوط به تأسيس ، توسعه و حمايت از راه اندازي اتاقهاي ايران در دانشگاهها و مراكز علمي معتبر خارج از كشور ،  ساماندهي و تجهيز اتاق ها به امكانات و منابع ( اسلام شناسي،  ايران شناسي و ...)، پيمايش وضعيت اتاق ها از طريق تهيه و ارسال پرسشنامه ها و ارزيابي عملكرد و رتبه بندي آنها انجام مي گيرد.

ساير فعاليت هاي كتابخانه:

-حمايت از تحلیل استنادی و تهيه كتاب شناسي‌هاي موضوعي آثار تأليف شده در خارج از كشور در زمينه اسلام، ايران و انقلاب اسلامی

- ايجاد كتابخانه تخصصي به زبانهاي غير فارسي (بيش از 30 زبان) و كتابهاي ترجمه شده به  زبانهاي مختلف و سازماندهي منابع آن.

اين كتابخانه شامل كتابهاي انتشاريافته توسط رايزني هاي فرهنگي  ج.ا.ايران در خارج از كشور و يا گردآوري شده درحوزه  معارف اسلامي ، علوم انساني و...به زبانهاي آلماني، فرانسوي، آلباني، امهري، اردو، اسپانيولي، بلغاري، تاجيكي،آذري،ازبكي،تركي،استانبولي، روسي ،ايتاليايي، پرتغالي و...كه در سايت كتابخانه مركزي(جستجو در منابع كتابخانه) قابل مشاهده است و تعدادي از اين كتابها را مي توان به صورت تمام متن در سايت اسلاميكا بهره برداري نمود.

- ايجاد وساماندهي پايگاههاي اطلاعاتي بخش هاي مختلف كتابخانه اعم از بانك هاي:اسناد،شخصيتها و مراكز فرهنگي داخلي وخارجي،

كتابشناسي،مقالات، نسخ خطي، اتاق هاي ايران و كتابهاي تمام الكترونيك

   - اقدامات و تمهيدات لازم جهت پياده سازي طرح مديريت دانش روابط فرهنگي بين المللي در سازمان

- تدوين و انجام مقدمات براي عملياتي كردن طرح راه‌اندازي كتابخانه ديجيتال براي سازمان و رايزنيهاي فرهنگي خارج از كشور

  - انعقاد تفاهم نامه همكاري با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور ،سازمان اسناد و

كتابخانه ملي ج.ا.ا و دانشگاه اصفهان در زمينة تأمين، تجهيز و ساماندهي كتابخانه ها و اتاق هاي ايران، ساماندهي نسخ خطي فارسي اسلامي در خارج از كشور، تهيه نرم افزار كتابخانه اي ، نمايه نشريات و... 

آدرس: تهران،بزرگراه رسالت،روبروي درب شمالي مصلي، مجتمع امام خميني (ره)،حسينيه الزهراء ،كتابخانه مركزي و آرشيو اسناد فرهنگي

تلفن:88153506

دورنگار: 88153515

پست الكترونيكي : library@icro.ir

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2063 | بازدید امروز : 131 | کل بازدید : 594770 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.7656