صفحه اصلی|تماس با ما|english|عربي
سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧
اخبار > انتشار کتاب «اسلام و مسلمانان در بالکان»


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار کتاب «اسلام و مسلمانان در بالکان»

کتاب اسلام و مسلمانان در بالکان،‌ تحقیقی پیرامون وضعیت مسلمانان منطقه اروپای شرقی، اهمیت منطقه بالکان، پیشینه و راه‌های گسترش زبان فارسی جهت نشر معارف و فرهنگ ایرانی - اسلامی خصوصا در بوسنی و آلبانی و ... و عاشورا در فرهنگ مردم آلبانی و در نهایت معرفی کشور آلبانی است. این کتاب به بررسی موقعیت شبه جزیره بالکان و وضعیت مسلمانان در آن پرداخته است. منطقه ای که شامل دوازده کشور در اروپای شرقی می باشد که با پیروان ادیان و فرهنگ‌های متعدد، به عنوان پلی میان شرق و غرب، همیشه مورد توجه تمدن‌‌ها و قدرت‌های مختلف بوده است. به‌علاوه ویژگی‌های طبیعی، انسانی، اقتصادی و سیاسی آن باعث جلب توجه حکام سرزمین‌های مختلف در طول تاریخ، به این منطقه شده است. همچنین حضور اسلام و تشیع علوی در آن، وجود کشورهایی با مسلمانان بومی، وجود گرایش های معنوی به اهل بیت علیهم السلام بخصوص امام حسین علیه السلام، علاقه به شعر و ادب فارسی و سرودن اشعاری با محتوای مذهبی بویژه در ارتباط با واقعه عاشورا و وجود مراکز ایران شناسی در این منطقه از جمله موضوعاتی است که بر اهمیت آن می افزاید و می بایست مورد توجه بیش از پیش توسط اندیشمندان قرار گرفته و زمینه شناخت و تعامل بیشتر را فراهم سازد.

کتاب اسلام و مسلمانان در بالکان، شامل پنج بخش می باشد،‌ که عبارتند از:

- بررسی وضعیت مسلمانان بالکان، سلب و نقض حقوق و محدودیت‌های اعمالی علیه آنان،

- بازشناسی بالکان از منظر سیاست‌های منطقه‌ای و بیان ضرورت توجه بیشتر به این منطقه،

- گسترش زبان فارسی به عنوان زبان دوم جهان اسلام در بالکان و ارائه راهکارهای لازم،

- عاشورا در فرهنگ آلبانی، همچون ادبیات، مراکز و شخصیت‌های ملی و سوگواری محرم،

- تبیین فرصت‌ها و بررسی ابعاد گوناگون اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و دینی کشور آلبانی.

در پایان کتاب نیز به معرفی منابع مطالعاتی حوزه بالکان، مراکز مطالعاتی ویژه بالکان و اروپای شرق و عکس‌هایی از وضعیت مسلمانان در منطقه، به تصویر کشیده شده است.

کتاب اسلام و مسلمانان بالکان، توسط محمد قربانپور دلاور تالیف شده و انتشارات طوبای محبت در استان قم (02537740066- www.tobaymohebat.ir) آن را در 240 صفحه منتشر و تقدیم علاقمندان و فرهیختگان در حوزه مطالعات منطقه‌ای و بین المللی، نموده است.

منبع:خبرگزاري فارس


٠٩:٥٥ - يکشنبه ٤ مهر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٠٢٨٩    /    تعداد نمایش : ٥٦٦خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 101682 | بازدید امروز : 83 | کل بازدید : 594722 | بازدیدکنندگان آنلاين : 9 | زمان بازدید : 0.9843